قرارگاه پدافند پرتویی
مقاله
»
ریاض هسته ای و خطر مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه

خبر رونمایی از راکتور هسته ای عربستان ،نگرانی هایی را در خصوص ایجاد «مسابقه تسیلحاتی» در خاورمیانه به وجود آورده است به ویژه در حالی که ریاض تلاش های خود را برای تولید موشک های بالستیک آغاز کرده است.

رویای اتمی سعودی، تعبیر تیغ و زنگی

دستیابی به فناوری هسته ای وسلاح اتمی گرچه همواره رویای مقامات عربستانی بوده اما به نظرمی رسد این رویا با همراهی دولت 'دونالد ترامپ' به تعبیر نزدیک شده و بتدریح رنگ واقعیت می گیرد.

B61-12: قوی ترین و خطرناک ترین بمب هسته ای که تاکنون ایالات متحده ساخته

مخوف ترین بمب هسته ای جهان، حتی قوی تر و دقیق تر از «مادر تمام بمب ها» بوده و قابلیت نفوذ در زمین را نیز دارد

چگونه فشار حداکثری آمریکا بر ایران، عربستان را به سمت ساخت «بمب اتم» سوق خواهد داد؟

عربستان سعودی در سالیان اخیر تلاش زیادی برای هسته ای شدن به خرج داده و در همین راستا با کشورهای بسیاری و از جمله ایالات متحده برای راه اندازی برنامه هسته ای اش مذاکره کرده است.

آیندگان و چالشی به نام آدرس گورستان های هسته‌ای

چگونه انسان هزاره سوم می‌تواند اطلاعات را به انسان هزاره چهاردهم یا حتی انسان هزاره صدم منتقل کند؟‌ شاید این سوال چندان مهم به نظر نرسد اما وقتی به ضایعات هسته‌ای فکر کنید، اهمیت آن مشخص می‌شود زیرا خطر از بین رفتن زباله‌های هسته‌ای به ۱۰۰ هزار سال زمان نیاز دارد.

آمریکا و گسترش زرادخانه هسته ای

در حال حاضر آمریکا با چین و روسیه به تقابل پرداخته و در بسیاری عرصه ها این دو دولت را به چالش کشیده است.

ایمنی هسته ای و ضرورت بهره گیری ایران از تجارب کشورهای پیشرو

مطالعه تطبیقی قوانین سه کشور آلمان، فرانسه و نروژ از جنبه های مختلف ایمنی هسته ای نشان می دهد که هر یک دارای مقررات ویژه ای در این خصوص هستند؛ موضوعی که می تواند در فضای پسابرجام مورد توجه و بهره گیری تهران قرار گیرد.

حمایت رژیم‌ صهیونیستی از اتمی شدن عربستان؛ تغییر تاکتیکی یا راهبردی؟

هر چند عربستان از طریق تلاش برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی در صدد کسب موافقت این رژیم و آمریکا برای تبدیل کردن خود به کشوری اتمی است اما قرائن حاکی از موانعی است که عربستان نخواهد توانست به اهداف اتمی خود برسد.

بمب کثیف

چکیده یادداشت:

پیامدهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بمب‏ های کثیف بسیار گسترده است و بر خلاف تسلیحات هسته ‏ای ساخت بمب‏ های کثیف به فناوری خاصی نیاز ندارد. این موضوع سبب تمایل بسیار زیادی گروه‏ های تروریستی و خرابکار به استفاده از بمب‏ های کثیف شده است. با توجه به اینکه مهم ‏ترین بخش یک بمب کثیف، مواد پرتوزا است گروه‏ های تروریستی تلاش‏های زیادی برای بدست آوردن این مواد داشته‏ اند.

پنل کاربری