قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
آبهای فوکوشیما هنوز آلوده به رادیو اکتیو است
شناسه : 4449439
تاریخ ارسال : 10:28 - 1397/07/23

شرکت برق الکتریک تپکو ژاپن با عذرخواهی از اینکه نتوانسته است به تعهداتش در رفع آلودگی رادیو اکتیو عمل کند، خاطر نشان کرد آبهای نیروگاه برق اتمی فاجعه دیده فوکوشیما هنوز آلوده است.

به گزارش ایرنا، شبکه خبری 'ان اچ کی' ژاپن روز یکشنبه گزارش کرد این نیروگاه هفت سال پیش بر اثر زمین لرزه و سونامی دچار آسیب دیدگی بسیار شدیدی شد و تپکو از آن زمان تاکنون بارها زمان بندی خود را برای رفع آلودگی رادیو اکتیو در این نیروگاه تغییر داده است.
این شرکت تصریح کرده است بر خلاف آنچه تصور می شد آبهای این نیروگاه هنوز آلودگی بالایی دارد و به همین سبب نمی توان آن را به اقیانوس رها کرد.
تپکو تاکید دارد که برای رفع این آلودگی احتمالا سال های بیشتری فعالیت و تلاش نیاز است و برای همین باید اقدامات بیشتری اتخاذ کرد تا بتوان به این هدف رسید.
شهر توکیو پنج سال پیش توانست با تاکید شینزو آبه نخست وزیر ژاپن مبنی بر اینکه آلودگی فوکوشیما تحت کنترل قرار گرفته است میزبانی بازی های المپیک و پارالمپیک 2020 را از آن خود کند.
نزدیک به یک میلیون تن آب ذخیره شده در لاشه های این نیروگاه باقی است که برای پر کردن نزدیک به 500 استخر ویژه بازی های المپیک کفایت می کند و این آبها بر اساس بیانیه ماه جاری تپکو کماکان دارای ذرات بسیار آلوده و خطرناک است.
شرکت عامل برق الکتریک ژاپن موسوم به تپکو قبل از این نیز اعلام کرده بود که نیروگاه دارای تشعشعاتی بسیار خطرناک است و با این حساب اگر کسی در معرض پرتوافکنی قرار گیرد فورا جان خود را از دست خواهد داد.
این شرکت که کارگزار نیروگاه مذکور به حساب می آید در گزارش خود آورده است برای پاکسازی نیروگاه به بیش از یک دهه زمان و 190 میلیارد دلار سرمایه نیاز است.
زمین لرزه 8.8 ریشتری فوکوشیما، آخرین زلزله پرقدرت و مخربی بود که در ماه مارس سال 2011 میلادی به وقوع پیوست.
بر اثر این حادثه طبیعی که حدود 2 دقیقه ادامه داشت، بیش از 20 هزار نفر جان خود را از دست دادند.
فاجعه اتمی ژاپن بدترین مصیبت اتمی پس از چرنوبیل در سال 1986 میلادی به حساب می آید که در جریان آن سه راکتور فوکوشیما دچار آسیب جدی شد.

پنل کاربری