قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
اقدام آمریکا در سوزاندن زباله‌های رادیواکتیوی در شمال بغداد
شناسه : 4431749
تاریخ ارسال : 08:13 - 1397/07/04

شورای استانداری بغداد از اقدام نظامیان آمریکایی در شهرستانی در شمال بغداد مبنی بر سوزاندن زباله‌های رادیواکتیوی با وجود هشدارهای متعدد، خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شورای استانداری «بغداد»، از وجود کوره‌ زباله‌سوزی نیروهای آمریکایی در شهرستان «التاجی» در شمال پایتخت عراق خبر داد و اعلام کرد که این امر، زندگی شهروندان عراقی را به خطر می‌اندازد و آنها را در معرض ابتلا به بیماری‌های مسری و سرطان قرار می‌دهند.
به نوشته خبرگزاری عراقی «براثا»، «فلاح الجزائری» عضو این شورا در جمع خبرنگاران درباره جزئیات این مسئله اظهار داشت: نیروهای آمریکایی که به طور غیر رسمی در پایگاه نظامی «التاجی» در شمال بغداد مستقرند از منطقه «الکهرمان» استفاده کرده‌اند و در آن کوره‌هایی برای سوزاندن زباله‌های رادیواکتیوی پزشکی و نظامی راه انداخته‌اند و این زباله‌ها دارای تشعشعات سرطانی است و این اقدام، تهدیدی برای سلامتی ساکنان این شهرستان به شمار می‌رود.
وی افزود: شورای استانداری بغداد پیش از این مانع سوزاندن زباله‌های رادیواکتیوی و دفن زباله‌های پزشکی نیروهای آمریکایی در شهرستان التاجی شده بود و خواستار انتقال این زباله‌ها به منطقه «النباعی» شده بود؛ تا ضمن حفاظت از محیط زیست کشور از خطر ابتلای شهروندان عراقی به بیماری‌های سرطانی بکاهد.
الجزائری تاکید کرد: النباغی گنجایش آن را دارد که میزان زیادی از این زباله‌ها را در خود جای دهد بدون اینکه خطرات محیط زیستی به همراه داشته باشد یا جان شهروندان عراقی را به خطر اندازد اما نیروهای آمریکایی از این انتقال پرهیز می‌کنند.
این عضو شورای استانداری بغداد افزود که کلیه ادارات مرتبط در وزارت بهداشت و محیط زیست راهکارهایی را برای جلوگیری از اصابت شهروندان عراقی به بیمای‌های سرطان را تدوین کرده‌اند و این اقدام غیرمسئولانه نیروهای آمریکایی را  به طرف‌های امنیتی در وزارتخانه‌های کشور و دفاع ابلاغ کرده‌اند. اما دولت فدرال بر روی این مسئله چشم پوشیده است و واکنشی نشان نمی‌دهد.
بر اساس این گزارش، پیش از این نیز شبکه آمریکایی «فاکس نیوز» نیز از وجود یک حفره بزرگ برای سوزاندن زباله‌های ارتش آمریکا در نزدیکی پایگاه نظامی التاجی در شمال بغداد گزارش خبر داده بود.

پنل کاربری