قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
کارشناس آمریکایی: خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی ۱۵ سال طول خواهد کشید
شناسه : 4373673
تاریخ ارسال : 18:20 - 1397/03/08

یک کارشناس و استاد دانشگاه استنفورد بر این باور است که روند خلع سلاح کامل کره شمالی شاید بیش از ۱۵ سال به طول انجامد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، در حالی که دولت ترامپ برای مذاکره با کره شمالی درباره آنچه که "خلع سلاح سریع" نامیده است، آماده می شود، سیگفرد هکر مدیر سابق آزمایشگاه تسلیحاتی لس آلاموس در نیومکزیکو و استاد دانشگاه استنفورد معتقد است که روند خلع سلاح کره شمالی شاید حدود 15 سال زمان لازم داشته باشد.

این کارشناس آمریکایی تاکید کرد: بهترین گزینه ای که آمریکا می تواند انتظار داشته باشد این است که یک خلع سلاح چند مرحله ای پس از نابود کردن خطرناک ترین بخش های برنامه تسلیحات هسته ای کره شمالی آغاز شود.

چارچوب زمانی که دکتر هکر برای خلع سلاح کره شمالی تنظیم کرده، در تناقض آشکار با چیزی است که ایالات متحده در ابتدا خواستار ان شده است. ترامپ بارها خواستار خلع سلاح سریع کره شمالی شده است.

نیویورک تایمز افزود: هم اکنون دو هیئت آمریکایی در سنگاپور و کره شمالی حضور دارند و برای آماده کردن مقدمات مربوط به دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی تلاش می کنند.

هکر در این باره گفت: ما درباره ده ها سایت، صدها ساحتمان و هزاران نفر از افراد صحبت می کنیم. نکته کلیدی و مهم برای برچیدن تاسیسات هسته ای پیچیده این است که روابط متفاوتی را با کره شمالی پایه گذاری کنیم. برآورد شخصی من برای خلع سلاح کره شمالی این است که با توجه به نااطمینانی های سیاسی و فنی موجودی که آمریکا و کره شمالی احتمالا برای دستیابی به یک توافق تاریخی با آن روبرو خواهند شد، روند خلع سلاح 15 سال طول خواهد کشید.

این کارشناس آمریکایی در ادامه ضمن اشاره به تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته ای ایران ، افزود: ترامپ به این دلیل از توافق هسته ای ایران خارج شد که این توافق به تهران اجازه می داد تا پس از سال 2030 میلادی اقدام به تولید سوخت هسته ای کند و ترامپ این مساله را یک خطر غیرقابل قبول می دانست. هنوز مشخص نیست که ترامپ چگونه می خواهد مانع از ادامه فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران شود  و آیا به کره شمالی نیز اجازه چنین فعالیت هایی را خواهد داد یا نه. از سوی دیگر یک سئوال دیگر نیز وجود دارد و آن این است که آیا ترامپ به مهندسان موشکی کره شمالی که اکنون بر روی موشک های بالستیک دوربرد کار می کنند، اجازه می دهد تا از مهارت و دانش خود برای پیشبرد برنامه فضایی صلح آمیز استفاده کنند یا نه. آمریکایی ها خواستار از بین بردن همه چیز نیستند. بخشی از خطر قابل مدیریت است.

در گزارش تیم دانشگاه استنفورد آمده است که 3 مرحله همزمان برای خلع سلاح هسته ای کره شمالی 10 سال طول خواهد کشید. مرحله مقدماتی که شامل متوقف کردن فعالیت های نظامی و صنعتی است، حدود یک سال زمان خواهد برد. مرحله دوم که شامل از بین بردن سایت ها، تاسیسات و سلاح های هسته ای است، پنج سال زمان نیاز خواهد داشت.  سخت ترین مرحله که مرحله پایانی به شمار می رود، 10 سال طول خواهد کشید و شامل از بین بردن یا محدود کردن کارخانه ها و برنامه های هسته ای است. ‎

پنل کاربری