قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
هزینه‌ی نجومی پاکسازی نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما
شناسه : 4357946
تاریخ ارسال : 14:50 - 1397/01/19

بر اساس گزارش های منتشر شده، غیر فعال کردن نیروگاه هسته ای فوکوشیما ژا‍پن تا سال ۲۰۲۱ میلادی سالیانه ۲ میلیارد دلار (۲۲۰ میلیارد ین) برای دولت این کشور هزینه خواهد داشت. همچنین، مجموع مبلغ مورد نیاز برای اتمام کار پاکسازی این نیروگاه ۷۵ میلیارد دلار خواهد بود. 

به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از Russia Today، بر اساس محاسبات انجام شده نصف مبلغ سالیانه ی نامبرده صرف حل مشکل آب های جمع شده ی آغشته به مواد رادیواکتیو و جمع آوری سوخت رادیواکتیو از استخر سوخت مصرف شده در این نیروگاه هسته ای خواهد شد. همچنین، مقداری از مجموع مبلغ در نظرگرفته شده برای غیرفعال سازی این نیروگاه هسته ای هزینه ی انجام تحقیقات برای یافتن چگونگی حل مشکل گداخت هسته ای راکتورهای اتمی این نیروگاه می شود که در نتیجه ی وقوع سونامی در سال ۲۰۱۱ آسیب دیده بود.

علاوه بر این، صرف هزینه ی سالیانه ی ۲ میلیارد دلار در ۳ سال آینده تنها بخشی از مجموع هزینه ی برآورد شده برای غیرفعال کردن نیروگاه هسته ای فوکوشیما خواهد بود. در این خصوص، برآوردهای شرکت NDF که کار پاکسازی این نیروگاه را انجام خواهد داد نشان می دهد که مجموع فرایند غیرفعال سازی و پاکسازی نیروگاه فوکوشیما ۷۵ میلیارد دلار (۸ تریلیون ین) هزینه خواهد برد. این تخمین قیمت ۴ برابر برآوردی است که سابقا برخی شرکت های دیگر انجام داده بودند.

قرار است که شرکت های NDF و پتکو (متصدی این نیروگاه) برنامه های مالی خود را در آینده ای نزدیک برای دریافت تایید وزارت انرژی ژا‍پن به دولت این این کشور ارائه کنند. لازم به ذکر است که بزرگترین چالش شرکت پتکو بیرون کشیدن گداخت های هسته ای از سه راکتوری است که در این نیروگاه آسیب دیده اند زیرا انجام چنین عملیاتی پیچیدگی های فنی زیادی داشته و خطر تماس با مواد رادیواکتیو نیز وجود دارد.

لازم به ذکر است که در ماه مارچ سال ۲۰۱۱ میلادی زلزله ای به بزرگی ۹ ریشتر باعث ایجاد یک سونامی سهمگین شده و این به نوبه ی خود باعث شد که آب نقاط ساحلی نیروگاه فوکوشیما را فرا بگیرد و در نتیجه ی تشعشعات هسته ای به وجود آمده ۱۵۰۰۰ نفر به کام مرگ فرو رفتند.

پنل کاربری