قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
انتشار مقادیری رادیواکتیو اورانیوم در آلاسکا
شناسه : 4329378
تاریخ ارسال : 10:48 - 1396/12/12

کارشناسان آمریکایی مدعی شدند: کره‌شمالی عامل انتشار رادیواکتیو اورانیوم در آلاسکاست

به گزارش افکارنیوز، اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا با کشف رادیواکتیو اورانیوم در بخش هایی از آلاسکا -- که اغلب در بمب های هسته ای کاربرد دارد-- مدعی شد کره شمالی مسئول انتشار این ماده  در این مناطق است.

بر اساس گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا ذرات آئروسل غیرمعمول که حاوی مقادیر بسیار کمی اروانیوم غنی شده است، برای نخستین بار در سال 2016 در آلاسکا کشف شد. این درحالی است که رادیواکتیو اورانیوم235 برای نخستین بار طی 20 سال اخیر است که در منطقه آلاسکا کشف شده است.

«آرنی گاندرسن»، کارشناس امور هسته ای مدعی است کره شمالی مسئول اصلی انتشار رادیواکتیو اورانیوم 235 در آلاسکاست.

او گفت: کره شمالی راکتور هسته ای کوچکی دارد و از سانتریفیوژهای گاز برای غنی‌سازی رادیواکتیو اورانیوم235 بهره می برد. این روش غنی سازی به ایجاد سوخت جدید یا استخراج پلوتونیوم از سوختی که هنوز در راکتورها باقی مانده است، منجر می شود. در این شرایط، اورانیوم غنی شده رها و در هوا پخش می شود.

محققانی که این ذرات را کشف کردند مدعی هستند اورانیوم قطعا از منابع طبیعی نیست و از سوخت هسته ای سوزانده شده ساتع شده است. با این حال، آنها در خصوص منبع انتشار ذرات مطمئن نیستند و آن را با آزمایش های هسته ای و موشکی کره شمالی مرتبط می دانند.

دن مورفی، مسئول این تحقیق در مصاحبه با گیزمودو گفت: کشف این مقدار از آلودگی های رادیواکتیو اورانیوم در طبیعت و بدون منبع مشخص، خود به خود صورت نگرفته است و بی شک نتیجه برخی آزمایش های هسته ای است.

کره شمالی سال گذشته میلادی قدرتمندترین بمب هسته ای خود را آزمایش کرد و از آن پس آزمایش موشک های بالستیک خود را که قابلیت حمل کلاهک هسته ای داشتند، ادامه داد. آخرین آزمایش موشکی کره شمالی در سال 2017 نشان داد موشک های بالستیک این کشور با بُرد 7 هزار مایل، قابلیت هدف قرار دادن خاک آمریکا و آلاسکا را دارند.

پنل کاربری