قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
کشف آلودگی رادیواکتیو در محموله قارچ‌های وارداتی به فرانسه
شناسه : 4295484
تاریخ ارسال : 09:29 - 1396/09/20

مقامات فرانسوی از ورود محموله قارچ‌های آلوده به مواد رادیواکتیو که تصور می‌شود از چرنوبیل فرستاده شده، جلوگیری کردند.

به گزارش ایسنا، این محموله که حاوی بیش از سه تُن قارچ بوده و از بلاروس فرستاده شده، آلوده به ماده رادیواکتیو "سزیم ۱۳۷" بوده که از ضایعات راکتورهای هسته‌ای است.

این موضوع هنگام عبور محموله از شهر فرانکفورت آلمان آشکار شد اما موسسه امنیت هسته‌ای فرانسه IRSN اعلام کرده که این محموله سلامت کسی را تهدید نکرده است.

این اتفاق تنها یک هفته بعد از آن رخ داد که روسیه وقوع یک حادثه هسته‌ای با سطح بالای آلوده کنندگی با ایزوتوپ رادیواکتیو را در این کشور تکذیب کرد. این در حالی است که سازمان آب و هوای روسیه آلودگی روتنیم- ۱۰۶ را که ۱۰۰۰ برابر بالاتر از حد نرمال بوده در کوه‌های اورال این کشور گزارش کرده است.

با این حال یک سخنگوی موسسه امنیت هسته‌ای فرانسه آلودگی محموله قارچی اخیر را با آلودگی "روتنیم ۱۰۶" در روسیه مرتبط نمی‌داند.

به گزارش اسکای نیوز، وی افزود: از آنجا که قارچ‌ها از بلاروس ارسال شدند به احتمال زیاد آلودگی آنها از چرنوبیل سرچشمه می‌گیرد.

چرنوبیل شهری در اوکراین واقع در جنوب مرز بلاروس است که مکان وقوع فاجعه هسته‌ای بزرگ در سال ۱۹۸۶ بود.

سخنگوی IRSN گفته است که این قارچ‌ها سلامت مقامات گمرکی را حتی با وجود تماس با آنها تهدید نکرده اما به گزارش رویترز، این محموله طی روزهای آتی در سوزاننده‌های خاص معدوم خواهد شد.

پنل کاربری